Zastánců nošení dětí přibývá

Mámy hovoří io velmi praktických výhodách vázání dítěte do šátku. V Nitře k nim patří například návštěva hlavní pošty, která se s kočárkem mění v noční můru.

NITRA. Zastánci nošení dětí prošli minulý týden nitranskými ulicemi. V šátcích nebo ergonomických nosičích měly přitom uvázané své děti. Program Mezinárodního týdne nošení dětí ukončili v CVČ Domino.

Mít děti v šátku a ne v kočárku přináší podle účastníků doprovodu několik výhod – kromě vztahových a zdravotních k nim jejich vyznavači počítají i finanční a také čistě praktické výhody. Máma, nebo jakýkoli blízký člen rodiny s dítětem v šátku, má volné ruce a přejde i tam, kde se s kočárkem dostat nedá.

Jako zjevení
Pochod se v rámci Mezinárodního týdne nošení dětí konal už potřetí. Zastřešilo ho občanské sdružení Nosma. Tomu se po loňské akci ozvaly i ženy, které o nošení nikdy předtím neslyšely. Sdružení nevyhledali jen proto, aby se správně naučili uvázat dítě do šátku. Přišli také kvůli podpoře, které se jim dostalo mezi podobně smýšlejícími rodiči.

Maminky nosící své děti v šátcích nebo nosičích ze svého okolí stále dostávají otázky typu, proč tak chodí s dítětem i během zimy. Jsou dokonce komunity, ve kterých mámy nosící své děti působí doslova jako zjevení.

„Máme i maminky z obcí u Nitry, které jsou doma pro nošení v šátku naprostou raritou. Takovou je například maminka z Velkého Kýru – tam je asi jediná, co nosí své dítě,“ říká Martina Ludvová Jakubíková.

Nitranskou pošta s kočárkem nezdolají
Vyznavači nošení dětí považují takový způsob přenosu dítěte za zdravý a přirozený. „Je to prospěšné pro vztah s dítětem, pro které je blízkost nejdůležitější – vytváří se tak pevný vztah mezi rodičem a dítětem. Pediatrička také pozitivně hodnotila postavení kyčlí v šátku,“ říká Veronika Štefúnová, máma tří dětí. Například nošení dítěte v klokankách nedokáže zaručit správné postavení kyčlí. Váha dítěte tehdy spočívá na pohlavních orgánech, páteř se dostává do nepřirozeného postavení.

Nošení v šátcích nebo v ergonomických nosičích také podporuje kojení, o jehož významu pro zdraví dítěte dnes již není pochyb.

Upřednostňování šátku před kočárkem má i mnohem prozaičtější důvody. Rodič s dítětem uvázaným v šátku má volné ruce. „Pro mě byla výzvou nitranská hlavní pošta. No dostaňte se tam s kočárkem! Nebo ambulance pediatra či patro v Tescu. Normálnímu člověku to jako něco zvláštního ani nepřijde, ale jsou takové lokality v Nitře, kde matky prostě nechodí, protože se tam nedostanou, říká Martina Ludvová Jakubíková. „Můj manžel zase řešil například auto, do kterého bychom dostali kočárek. U šátku takové problémy odpadají,“ dodává.

Ženy: Nejsme radikální skupina
Šátky a nosiče jsou v porovnání s kočárky levnější. Podle žen z nitranské akce se základní šátek dá koupit za 60 až 100 eur, zatímco kočárek vyjde na tři stovky. V prodeji jsou šátky hlavně v e-shoppech, v kamenných obchodech je to už slabší.

Skupina lidí vyznávajících nošení v šátku ale nezavrhuje úplně ani kočárek. „Nejsme nějaká radikální skupina. Jen si myslíme, že šátky a nosiče mají oproti kočárku mnohem více výhod,“ říkají ženy. Připomínají, že zatímco první kočárek byl navržen v roce 1733, nošení dětí zde bylo již od nepaměti.

Nosit navíc nemusí jen mámy. Může to být jakákoli dítěti blízká osoba. „Můj manžel nosí s velkou radostí. Pro nás to je výhodný způsob přepravy dítěte například při turistice či výletech,“ podotkla Veronika Štefúnová.

Při přenosu dítěte v šátku je třeba ovládat základní pravidla nošení. Dítě musí mít přísun vzduchu a volné dýchací cesty, záda musí být zakulacená do tvaru písmene C a nohy dítěte musí být od kolen volně pohyblivé mimo nosič. Záď musí být podsazena, nohy roztaženy a kolena nad úrovní kyčlí.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram