Pět pravidel, která pomáhají ženám mít věci pod kontrolou

Ženy to mají často těžší než muži. Ve společnosti nesou na bedrech několik břemen. Musí vypadat dobře, být dobrými matkami, manželkami, zaměstnankyněmi či šéfkami.

Jakmile se dostanou do stresu, jsou obviňovány z premenstruačního syndromu a jiných klišé. Některé ženy však své povinnosti zvládají snáze a ty další se diví, jak to dokážou.

Je to proto, že si osvojili několik užitečných zvyků, které jim pomáhají mít všechno pod kontrolou.

Ten poskytla všem zoufalým ženám spisovatelka Laura Vanderkamová, která je autorkou knihy I Know How She Does It (v překladu Vím, jak to dělá). Rozhovor s ní připravil magazín Forbes a zjišťoval, jak je možné inspirovat se profesionálkami v byznysu, které mají zároveň vlastní rodiny.

Skončete v práci podle pracovní doby nebo ještě dříve
Snáze se to říká, než uvede do reality, ale je to pro vaše dobro. Včasný odchod z práce by se měl stát podle autorky knihy vaším závazkem.

Povinnosti v práci považujete za urgentní, třeba co nejdříve vyřešit. Rovněž byste měli vnímat i ostatní součásti vašeho života.

Rodinu, přátele i volný čas, který by měl ve vašem rozvrhu hrát důležité místo. Čas pro sebe si musí najít každý, aby si udržel dobré duševní zdraví a pohodu.

Tímto předsevzetím a osvojeným zvykem si vytvoříte život, pro který se vyplatí opustit práci na konci pracovního dne včas a nenadrábat si.

Práce o víkendu neškodí
Laura Vanderkamová tvrdí, že pracovat o víkendu není špatné. Během víkendu, například v neděli podvečer, se nám naskytne možnost sednout si do svého křesla či pohovky a nedělat nic.

Někteří lidé tento čas využívají k práci. Spisují si, co je přes týden čeká, posílají maily, dělají některé pracovní úkony, od kterých pak mají klid během pracovního dne.

Takto jsou o dva kroky předem před pondělím. Podle spisovatelky je tato taktika účinná. Tvrdí, že pokud si vyhradíte čas na práci během víkendu, jste méně vystresovaní, než když během něj nepracujete a napjatě čekáte, co všechno se na vás v pondělí ráno sesype.

Vyzkoušejte to i vy a vyhraďte si podle tohoto konceptu některé pracovní úkony na víkend. Výhodou je také to, že vám to z pracovního dne ubere možná i hodinu času, který byste nad plněním těchto úkolů trávili a můžete odejít z práce dříve.

Stresování nad rodinnými rituály
Ženy, které pracují a mají rodinu, občas určitě touží po atmosféře jako z katalogu a například po společné večeři během pracovního týdne či po tom, aby se jim partner večer věnoval.

Tyto „ideální“ obrazy v nich vyvolávají stres a následné napětí v rodině. Uvolněte se, svět nemusí být jako z katalogu a vlastně to není ani možné.

A stejně dobře víte, že ani program vaší rodiny nesouladíte pokaždé podle vlastních představ. Existují však alternativní řešení.

Se svými malými dětmi trávte čas ráno. Hrajte si, snídejte a máte-li už starší děti, jděte si spolu ráno třeba zaběhat.

Buďte s nimi ještě předtím, než se vám ostatní aspekty reálného života dostanou do cesty. Pokud vám chybí romantika ve vztahu a tradiční večerní rande, improvizujte.

Některé ženy, které pracují blízko svých partnerů, se s nimi setkávají jednou za týden na společném obědě. Příjemným ozvláštněním může být i snídaně ve městě, odkud si půjde každý opět za svými povinnostmi.

Pečujte o sebe
V návalu povinností možná zapomínáte i na to, že si musíte vyhradit čas jen pro sebe. Vnímejte to, co děláte a jak tím působíte na své tělo a mysl.

Nejezte ve stresu před monitorem čokoládové sušenky. Během práce se alespoň jednou za dvě hodiny projděte, provětrejte si hlavu, udělejte si čaj.

Aby byl váš život produktivní, nemusíte do každodenní rutiny zakomponovat určitou aktivitu.

Dělejte to, co vás baví a co vám způsobuje příjemné pocity alespoň jednou za čas, uvědomte si, kdy je ten čas, který byste měli věnovat jen sobě a zresetovat se.

Nedostatek času není výmluva. Spisovatelka tvrdí, že čas je elastický. Natahuje se a přizpůsobuje našim potřebám a tomu, co chceme během dne dělat.

Nevyčerpávejte se zbytečnými maličkostmi
Skutečně musíte svým dětem připravovat svačinu každý den? Jít na návštěvu ke kamarádce, na nákup nebo žehlit?

Pokud cítíte, že je toho na vás příliš mnoho, prostě ze seznamu některé úkoly vyškrtněte a určitě si priority. A pokud tvrdě pracujete, utrácejte své peníze rozumně a zakupte si například domácí spotřebiče, které vám ušetří čas.

Sušičku na prádlo, myčku na nádobí, objednávejte si nákup jídla přes internet, nakupujte oblečení online.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram