Před pěti lety mnoho žen s chirurgicky upraveným poprsím znepokojovala informace, že i ony mohou mít voperovaný škodlivý implantát.
Francouzská firma dovážející implantáty i na slovenský a český trh totiž jako výplň nepoužívala schválený medicínský silikon, ale jeho průmyslovou formu. Ta je pro lidské tělo škodlivá. Od roku 2011 se zase začalo mluvit o vzácném typu rakoviny, která přímo souvisí s implantáty.
Nejde o karcinom prsu, ale o anaplastický velkobuněčný lymfom. Jeho léčba si kromě odstranění výplně a zjizvené tkáně v jeho okolí vyžaduje i chemoterapii nebo radioterapii. Podle aktualizovaných informací americké Agentury pro správu potravin a léčiv (FDA) počet Američanek s touto diagnózou oproti loňskému roku stoupl.
Problémem je povrch implantátů
Zatímco loni zaznamenali 359 případů, letos jich agentura hlásí 414. Případů však iv USA může být mnohem více. FDA totiž data sestavuje na základě dobrovolného ohlašování. Celosvětová statistika dosud neexistuje.
Je však prokazatelné, že vznik anaplastického velkobuněčného lymfomu přímo souvisí se silikonovými implantáty pro zvětšování a korekci poprsí.
Nejrizikovější jsou implantáty se strukturovaným povrchem, které se používají zejména v Evropě. Jejich používání se přitom dosud zdálo bezpečnější.
I na silikonové implantáty s hladkým povrchem, které se častěji používají v USA, může tělo reagovat obrannou reakcí. Tou je vytváření pouzdra, které může být bolestivé a navíc deformovat tvar prsu.
U strukturovaných implantátů je riziko pouzdření menší. Avšak jejich zdrsněný povrch může vést k neustálému dráždění okolní tkáně, zánětu ak následnému vytvoření lymfomu.
Varovným signálem onemocnění je otok kolem implantátu. FDA udává, že symptom se projevil ženám v rozmezí dvou až dvacet osm let od operace. Medián byl osm let od operace. Po diagnostikování je třeba implantáty spolu s napadenou tkání v jeho okolí odstranit a následně je často nutná i další onkologická léčba.
Nezáleží na tom, zda ženy překonaly rakovinu
Implantáty se od sebe neodlišují jen povrchem, ale také vnitřní výplní. Tou nejčastěji bývá medicínský silikon, fyziologický roztok nebo slaná voda. Statistiky FDA neprokázaly žádný vztah mezi nemocí a náplní implantátu.
Stejně tak se neprokázalo, že by k onemocnění byly náchylnější ty ženy, které zákrok podstoupily jako rekonstrukci po amputaci prsu poté, co prodělaly karcinom prsu.
Lymfom tedy mohly dostat stejně ženy, které si prsa nechaly zvětšovat z estetických důvodů i ty, které již předtím překonaly rakovinu.
Korekce a zvětšování prsou je celosvětově nejčastěji prováděná plastická operace. Podle nejnovější zprávy Mezinárodní společnosti pro estetickou a plastickou chirurgii (ISAPS) byla iv letech 2015 a 2016 v čele žebříčku estetických operací. Následovaly liposukce a korekce očních víček.
Uvážíme-li, že celosvětově má silikonové implantáty 10 až 11 milionů žen, mohou se zdokumentované případy zdát téměř triviální. Jejich počet však od roku 2011, kdy FDA ohlásila první případy, neustále narůstá.
Pro New York Times se k tématu vyjádřil Mark Marmur, mluvčí firmy Allergan, která patří mezi největší výrobce implantátů.
Uvedl, že společnost již investuje do výzkumu vedeného externími vědci, který má pomoci nalézt příčinu vzniku lymfomů. Firma bude údajně pracovat na zlepšení chirurgických technik a veřejnost bude o lymfomu informovat na svých internetových stránkách i na stránkách svých partnerů.
Řešením problému je pozorné sledování případů, důsledný výzkum a tlak na všechny společnosti vyrábějící implantáty. Ten je namístě iv souvislosti s předchozími aférami.