Jaro a léto jsou obdobími, kdy se začínají hlásit onemocnění, která si lidé zvyknou zaměňovat s vážnějšími diagnózami. Obecné lékařka MUDr. Jana Bendová konstatuje, že množství informací vede lidi k obavám a zmatku: „Téměř vždy mi přijde pacient s vygooglenou diagnózou nádoru na mozku, celiakií nebo podezřením na rozsáhlý zánět. Málokdy se však obavy potvrdí.“ Nejlepší je proto nevěřit všemu, co se píše na internetu, hledat ověřené zdroje a nepodléhat panice.
Alergie se může objevit ze dne na den
„Přibližně 30% obyvatel Slovenska má alergie a pacienti neustále přibývají. S příchodem jara najednou začínají smrkat a kýchat. Problémy se cyklicky opakují ve stejném ročním období. Právě to může být alergie,“ říká Jana Bendová. Jedním z problémů je, že na vyšetření k imunologovi se čeká průměrně 3 – 6 měsíců. To znamená, že pacient do té doby neví, na co je alergický a zda vůbec.
I v takovém případě může být řešením rychlý domácí test. Pokud je pozitivní, lze použít jemnou léčbu alergie, která je dostupná bez lékařského předpisu, může učinit opatření včetně čištění vzduchu, pokud je alergie na roztoči, tak někdy stačí výměna peřin, matrací a jejich častější větrání a podobně.
Důležité rovněž je, že člověk bude vědět, že bolest v krku je způsobena alergií a není třeba brát žádná antibiotika. Ty stejně nezaberou, navíc mohou imunitě i organismu více škodit než prospívat.
Co se může skrývat za jarní únavou?
Změna režimu, posuny času, více světla i vyčerpání organismu po zimě. To vše může způsobit, že se na jaře cítíme energeticky na mizině. Vhodnou terapií je více pohybu na čerstvém vzduchu, zvýšení podílu ovoce a zeleniny, není třeba se bát ani odpoledního spánku. Příznaky jarní únavy však vykazují prakticky všechna onemocnění. Lékaři říkají, že za jarní únavou se právě na přelomu ročních období může skrývat i více než jen vyčerpanost.
„Mnoho „jarních únav“ nemusí být jarní únavou. V častých případech je to například chudokrevnost nebo alergie,“ vysvětluje Bendová a dodává: „Pokud měl člověk v minulosti problém s nedostatkem železa, tak se může tento problém objevit znovu a projevit velmi podobně jako jarní únava. V takovém případě je vhodným řešením například domácí test na zjištění nedostatku železa v krvi.“ To odhalí, zda je potřeba jen jíst více zeleniny a ovoce, nebo je lepší navštívit lékaře a řešit chudokrevnost.
Antibiotika nebezpečnější než onemocnění
Škrábe vás v krku, máte kašel, bolí vás celé tělo, cítíte se nemocní a lékař vám předepsal rovnou antibiotika? Až tak vážně to být nemusí. Studie JAMA (The Journal of American Medical Association) odhaduje, že ze 47 milionů ročně předepsaných antibiotik nebylo zapotřebí až 30%. Zároveň ze studie vyplynulo, že lékaři až v 71% léčí antibiotiky případy bronchitidy, které jsou obvykle způsobeny viry a při jejichž léčbě jsou antibiotika neúčinná. Důvodem jsou samotní pacienti.
„Z minulosti jsou zvyklí, že pokud jim lékař nepředepíše antibiotika, léčí je nedostatečně. Antibiotika lékaři předepisují, protože si je pacienti žádají a trvají na nich, nebo často sami lékaři si nejsou jisti správnou diagnózou,“ říká Bendová a dodává: „Antibiotika předepisuji jen v krajní nouzi. Ale hlavně starší generace je zvyklá na to, že potřebuje antibiotika. Proto je tak důležitá osvěta. Bez ní se může stát, že díky rezistenci do pár let antibiotika ztratí svoji účinnost a my nebudeme mít čím léčit.“
Na základě příznaků jako jsou kašel, rýma a bolest v krku nelze určit, zda je nachlazení virového nebo bakteriálního původu. To odhalí zvýšení hodnot CRP v krvi. Antibiotika jsou vhodná pouze při vysokých hodnotách CRP.
„Kdysi se dalo vyšetřit CRP pouze v laboratoři a trvalo to dlouho. Pokud jsem odebrala pacientovi krev v pátek, tak výsledek byl až v pondělí. Potom se přesunul CRP test do ambulance, kde pacient musel přijít, vyčkat radu na vyšetření a do 5 minut měl výsledek. Nyní si ho může test udělat doma,“ říká Bendová.
„Pokud je test na CRP negativní, není třeba jít k všeobecnému lékaři. Antibiotika by předepsat neměl, navíc z čekárny plné nemocných lidí si můžete s oslabenou imunitou donést akorát tak další onemocnění,“ dodává.
Domácí testy na celiakii nebo plodnost přímo z lékárny
U nemocí je snad nejhorší nevědomost. Na internetu najdeme spoustu informací, příznaků a rad. Člověk se z množství informací často prolekne. Právě zde vidí doktorka Bendová prostor pro domácí testování.
„Testy na doma pomáhají v situacích, kdy si člověk není jistý svým stavem. Diagnostika se postupně přesouvala z nemocnic na specialisty až k všeobecným lékařům a moderní doba přenáší některá vyšetření přímo do domů pacientů. Pacient se stává více spoluodpovědný za svůj zdravotní stav,“ říká Bendová.
Specifická je celiakie, kterou si někteří lidi myslí, že ji mají, ale nemusí tomu tak být. „Tím že se o celiakii hodně mluví, tak mnoho pacientů přichází s podezřením, že jí trpí. Často zbytečně absolvují komplikované a nepříjemné gastroskopické vyšetření i odběr vzorku z dvanáctníku. Přitom celiakii má jen 1% populace. Pokud si udělají například domácí test, sami by se uklidnili, že celiakii nemají,“ vysvětluje doktorka Bendová.
Upozorňuje, že pokud komplikace přetrvávají, tehdy je určitě třeba navštívit lékaře. „Žádný test není stoprocentní. Pokud test vyjde negativní, ale problémy zůstávají, pak pacient půjde na podrobnější vyšetření.“
Řešením mohou být domácí testy Veroval. V mnoha případech domácí testování může odhalit onemocnění v časných stádiích, nebo pacienta uklidnit, že jeho problémy se závažným onemocněním nesouvisejí. Tím prakticky pomáhají dvakrát. Domácí testy Veroval dnes lze použít k vyšetření hladiny CRP, alergie, chudokrevnost, boreliózu z klíštěte, cholesterol, zánět močových cest, celiakii, železo, alergii, chlamydie, plodnost či drogy.