Těchto pět květin pomůže vaší kráse a tělu

O příznivých účincích bylin se už ví hodně. Příroda je k nám shovívavá a nabízí řadu přírodních léčiv, které dokáží pomoci tělu i duši.

Není bio jako bio. Zorientujte se v certifikátech přírodní kosmetiky
Čtěte
Mnohé rostliny jsou od květin až po kořeny plné účinných látek, které napomáhají řešit různé zdravotní či estetické problémy.

I květiny rostlin dokážou s tělem často zázraky.

Nejsou vhodné jen do čajů nebo jako ozdoba na dezerty, ale také jako přísada do kosmetických výrobků, které tak získávají mnohem větší účinnost.

Jasmín
Vůně jasmínu je intenzivní a mnohým dobře známá. Má schopnost odblokovat mysl od stresu kolem nás. Ne náhodou se nazývá také královskou vůní. Jasmín v řeči květin symbolizuje půvab a eleganci – bílý květ obecně je znakem nevinnosti a cudnosti.

Jasmínový květ byl přitom odedávna považován za afrodiziakum. Květ jasmínu bývá součástí čajových a bylinkových směsí, používá se při bolestech žaludku, menstruačních bolestech a čaj z něj se pije při kožních problémech.

Využívá se i při meditaci. Jasmínový čaj lidé pijí také pro jeho chuť, nejen pro léčivé účinky. Uklidňujícím způsobem působí na trávení, proto je vhodné pít ho po jídle. Krásný, voňavý bílý květ má však také praktický, léčivý význam.

Urychluje léčbu akné, popálenin a zklidňuje kůži po štípnutí hmyzem – vůbec má na kůži protizánětlivé účinky. Působí na lymfatické žlázy, pomáhá při melancholii, při migrénách a zklidňuje při nervozitě.

Levandule
Patří mezi nejoblíbenější okrasné bylinky v zahradách díky krásné fialové barvě a příjemné charakteristické vůni. Má však také dobré terapeutické účinky.

Levandulový olej zmírňuje svalové bolesti, uvolňuje ztuhlé svalstvo, zklidňuje podrážděnou pokožku, pomáhá při hojení zhmožděnin.

Na organismus působí uklidňujícím dojmem, pomáhá při nespavosti, nadměrné psychické a fyzické únavě, snižuje krevní tlak, zmírňuje migrény. Její vůně navíc v šatníku účinně působí proti molům.

Fialky
Jsou známé pro své krásné zbarvení a jemnou nasládlou vůni. Fialky jsou bohaté na vitamín C, saponiny, flavonoidy, rutin a množství jiných prospěšných látek. Rutin obsažený ve fialkách má vynikající účinky na cévy a pomáhá chránit vitamín C před oxidací.

Fialky mají močopudný účinek, používají se k léčbě dýchacích cest, bolesti v krku, kašle, chrapotu a chorobách průdušek, protože účinně pomáhají s vylučováním hlenu. Také se požívají při migréně, při problémech s klouby a chřipce.

K zevnímu použití je můžete použít při odřeninách, ekzémech, psoriáze, hnisavých ranách a vyrážkách. Výtažky z fialek mají hydratační, zjemňující a omlazující účinky.

Prostě
Proskurník lékařský zklidňuje pokožku, zmírňuje svědění, udržuje kůži hydratovanou a zahaluje ji do zklidňujícího obalu. Síla a účinnost rostliny spočívá v jeho slize – látce, která se tvoří ve všech částech rostliny, zejména v kořenech.

V kosmetice se zvykne používat ve formě vodně-alkoholického extraktu ze sušených kořenů nebo v krémech. Z odvarů se připravují sirupy, čaje a obklady.

V kosmetice se také využívá jako přirozený zdroj AHA kyselin, které pomáhají odlupovat odumřelé kožní buňky, regenerovat kůži a urychlovat tvorbu nových buněk. Kromě toho proskurník zvyšuje vlhkost, flexibilitu a elasticitu pokožky.

Pampeliška
Mnozí ji považují za plevel, přitom je celá léčivá. Babky bylinkářky kdysi bílou šťávou ze stonku pampelišky za ubývajícího měsíce odstraňovaly bradavice.

Pampeliška velmi dobře ovlivňuje játra – čerstvé duté stvoly konzumované v syrovém stavu pomáhají při chronickém zánětu jater a také při cukrovce. Obsahuje inulin, taraxacin, vitamíny, saponin, cholin, větší množství minerálních látek a fytoncidy – to jsou látky, které mají podobné účinky jako antibiotika.

Její látky mají také žlučopudný účinek, ovlivňují tvorbu slin a žaludeční šťávy, regulují stolici, působí příznivě na metabolismus. Podle lidového léčitelství jsou listy a stonky léčivé do slunovratu. Pampeliška je vhodná ik vyčištění krve.

Čerstvé listy a stonky se mohou použít do salátů. Pampeliška se dá zkrátka konzumovat celá, ať už syrová nebo vařená. Populární je také pampeliškový med, který pomáhá proti kašli, k uvolňování hlenů.

Nejnovější články

Další články autora