Malá nenápadná plíživá rostlinka ze Středomoří s mnohočetným použitím, kdysi oblíbená v Egyptě k mumifikaci těl. Dnes si jí ochucuje jídlo celý svět. Výborně se hodí téměř ke všem druhům masa, do polévek, paštik, nálevů, k dochucení medu i džemu či jako součást bylinných směsí. Léčí, povzbuzuje, voní. To je tymián.
Tymián pochází ze Středomoří. Staří Řekové ho pálili v kadidlech ve svatyních, Egypťané ho používali k balzamování mrtvých. Ve starém Řecku se používalo spojení „voní jako tymián“, což nebyla nadávka, ale uznání, protože symbolizoval odvahu a obdiv. Římané jej používali už jako chuťový doplněk k tučným sýrům ak ochucení alkoholických nápojů. Legenda z dob narození Krista říká, že Panna Maria porodila děťátko na lůžku z trávy a tymiánu.
Římané přenesli tymián do Británie, kde se naplno zdomácněl až ve středověku. Dámy ho dávaly při rytířských hrách do vyšívaného kapesníku, který darovali svému favoritovi. Tymián se s dobyvateli rozšířil i do Severní Ameriky, kde dnes roste už divoce. Největšími pěstiteli jsou Itálie, Francie, Albánie, Řecko a Španělsko.
Popis
Patří mezi hluchavkovité rostliny. Je bratrem mateřídoušky a vzdáleným příbuzným máty peprné. Trvalka dorůstá výšky 30 cm, některé odrůdy se zase plazí a pokrývají listy kameny, protože tymián miluje sucho s slunce. Naopak přelití způsobí, že mu listy zčerná a zvadnou. Tymián má drobné šedozelené lístky. Kvete v létě bílými nebo růžovými drobnými kvítky.
Je nenáročný na pěstování a kromě použití na vaření zkrášlí a provoní balkon či zahrádku. Málo pěstovaná odrůda je tymián citrónový, který se výborně hodí pro přípravu ryb. Ale oproti zahradní odrůdě si citrónový tymián po usušení neudrží své aroma.
Využití
Chutná kořeněně s doběhem chuti po hřebíčku. Považuje se za jednu z nejlepších bylin Francie. Tvoří součást provensálských bylin známých také jako „bouquet garni“ tedy svazku tymiánu, bobkového listu, majoránky a petrželky, která se přidává do hrnce při přípravě mnoha jídel. Je nenahraditelný iv kuchyni kreolské a cajunské (oblast v Louisianě v USA, obydlené po více než dvě století přistěhovalci z Francie).
Tymián se hodí k telecímu, jehněčímu, hovězímu, drůbeži, rybám, do nádivek, klobás, omáček, polévek a vývarů, k ochucení másla a čerstvého sýra, k ochucení oleje, octů a majonéz. Souladí s vajíčky, lilkem, špenátem, brokolicí, paprikou, hráškem, rajčaty i okurkami, mrkví i rýží. K dochucení jídel se hodí především s citrónem, česnekem a bazalkou.
Co se týče využití, nejvýznamnější je olej extrahovaný z rostliny, který se používal již v první světové válce jako dezinfekční prostředek. Tymián obsahuje esenciální oleje (thymol, borneol, cymol aj.), tanin, flavonoidy, saponiny a další. Pomáhá tělu zbavovat se bakterií, hub a virových infekcí. Napomáhá zažívání, zejména při konzumaci tučných jídel. Z lístků se vaří čaj ke zlepšení zažívání, ke snížení plynatosti ak lepšímu vylučování hlenu.
Také se s ním dá kloktat při bolestech v krku. Pozor však, může být nebezpečný pro těhotné ženy a lidi s poruchami srdce.
Uskladnění
Nejlepší je pěstovat si čerstvý tymián na zahrádce nebo balkoně či okně a při vaření si odstřihnout podle potřeby. Pokud však takovou možnost nemáme a koupíme si nebo dostaneme řezaný tymián, zabalíme ho do papírové utěrky, kterou pokapeme studenou vodou, vložíme do mikrotenového sáčku a odložíme do chladničky, kde vydrží přibližně dva týdny. Sušený tymián vydrží v dobře uzavřeném obalu jeden a půl až dva roky.
Připravte si s námi:
Maso-houbová nádivka
500 g mletého vepřového masa
2 PL nasekaného čerstvého tymiánu
3 PL nasekané petrželky
4 nakrájené rohlíky
3 vejce
4 cibule
200 g čerstvých hub
1/2 hrníčku strouhanky
mast
sůl
černý pepř
Na sádle podusíme cibulku do sklovita, přidáme nakrájené houby, tymián a šalvěj a podusíme spolu 15 – 20 minut. Maso smícháme s vajíčkem, solí, pepřem a rohlíky. Vychladlou směs hub přidáme, vyformujeme do podélného tvaru, obalíme ve strouhance a dáme péct na 35 minut do trouby při 200 °C.
Ratatouille (smažená zelenina)
2 lilky (celkem asi 500 g) nakrájené na kostičky
70 ml olivového oleje
2 velké cibule nakrájené na plátky
3 na jemno nakrájené stroužky česneku
1 červená paprika (80 – 100 g)
1 žlutá paprika (80 – 100 g)
2 velké cukety nakrájené na kostičky
650 g oloupaných rajčat (nebo 400 g konzervovaných a krájených)
směs bylinek – tymián, bazalka, šalvěj, estragon
sůl
čerstvý mletý pepř
Na oleji osmahneme cibuli a česnek do sklovita, na nich pak osmahneme na kostičky nakrájený lilek, mladé cukety a papriky, které průběžně solíme a pepřeme pepřem. Jako poslední přidáme oloupaná nakrájená rajčata. V první fázi děláme jídlo na silném plameni, když přidáme rajčata, plamen snížíme. Na závěr přihodíme směs nasekaných, nejlépe čerstvých bylinek, které se už jen chvilku vaří, aby jídlo správně vonělo.
Výsledný produkt by měl mít tak trochu konzistenci leče, ale důležité je, aby se jednotlivé zeleniny nerozvařily. Pokud je třeba, klidně jídlo podlijeme suchým bílým vínem. Ratatouille lze jíst jako hlavní jídlo s bílým chlebem, jako teplá příloha k masu, ale je vynikající i studená jako předkrm nebo salát.
Tofu na barevně
300 g hutného lahůdkového tofu pokrájeného na větší kostičky
1 červená paprika nakrájená na malé kostičky
200 g dýně hokkaido nakrájené na malé kostičky
300 g cukety nakrájené na malé kostičky
300 g lilku nakrájeného na malé kostičky
1 ČL lístků čerstvého tymiánu
2 PL natě petržele
4 PL sójové omáčky
2 stroužky česneku nakrájeného na plátky
1 větší cibule nakrájená na drobno
100 ml oleje
černý pepř
Na oleji orestujeme cibulku, přidáme česnek a po chvíli i tofu. Opečeme ho ze všech stran. Zbylé přísady dusíme pod pokličkou asi 10 – 15 minut a před dokončením přidáme sójovou omáčku. Podáváme s basmati rýží.
Cuketní placky
500 g nahrubo nastrouhaných cukin
200 g nahrubo nastrouhaného eidamu
2 najemno nakrájené cibule
1 najemno nastrouhaná brambor
150 g polohrubé mouky
3 vejce
2 PL petrželky
½ PL čerstvého oregana
½ PL čerstvého tymiánu
mletý pepř
sůl
Nastrouhanou cuketu nasolíme, necháme 30 minut odstát, poté z ní vymačkáme přebytečnou vodu, vše smícháme a lžící formujeme malé placky, které pak na horkém oleji smažíme.
Plněný chléb
42 g čerstvých kvasnic
30 g cukru
650 ml vody
1 kg hladké mouky
15 g kmínu
20 g mořské soli
Náplň:
2 PL posekaného rozmarýnu
2 PL posekaného tymiánu
2 PL pažitky
černý pepř a sůl
olivový olej
Kvasnice pomrvíme v prstech na menší kousky, přidáme cukr a zalijeme polovinou vlažné vody, promícháme a necháme kvasnice pracovat. Ve větší nádobě smícháme mouku, kmín a sůl a ve středu masy vytvoříme prohlubeň. Do ní vylijeme kvásek a pomalu prsty jedné ruky mícháme směrem od středu k obvodu. Pomalu přiléváme zbylou vodu a stále hněteme. Po promíchání veškeré vody a mouky začneme pořádně, již dvěma rukama, těsto mísit a překládat – alespoň 7 – 8 minut, aby se pořádně po celém objemu rozložil lepek a kvasnice.
Těsto dáme do mísy vymazané olejem, posypeme ho moukou a přikryjeme potravinářskou fólií, kterou jsme také potřeli olejem. Necháme 30 – 45 minut kynout. Potom těsto ještě jednou promícháme a rozdělíme na dvě části. Každou část vyválíme. Posypeme bylinkami, posolíme, opepříme a polijeme olivovým olejem, svineme.
Chleby uložíme na plech tak, aby se nedotýkaly a necháme je ještě na plechu 30 minut nakynout. Potom je propícháme vidličkou a dáme do trouby péct na 200 °C asi na 25 minut. O přepečení se můžeme přesvědčit vpichem špejle do chleba. Pokud po jejím vytažení nezůstalo na ní těsto, tak je chléb upečený.