Jablečné chipsy a jejich vlastnosti

V tomto článku najdete:

  • Historie sušených jablek
  • Jak se suší jablka?
  • Sušená jablka a jejich vlastnosti
  • Jablkové chipsy – proč je jíst?
  • Využití sušených jablek
  • Jak skladovat sušená jablka?

Historie sušených jablek

V poslední době se sušená jablka stala velmi populární svačinou – zdravou alternativou k běžným chipsům. Jablkové chipsy samozřejmě nejsou vynálezem 21. století. Sušené ovoce lidé jedli již tisíce let. Důkazy o tomto způsobu zpracování ovoce byly nalezeny v archeologických nálezech z paleolitu. Sušení ovoce na slunci, včetně jablek, bylo jedním z nejoblíbenějších konzervačních metod. Během sušení se z jablka odstraňuje voda, kterou potřebují mikroorganismy k rozvoji a které kazí potraviny.

Jak se suší jablka?

Existuje několik způsobů, jak sušit jablka.

Nejstarším, tradičním a přirozeným způsobem sušení jablek je sušení na slunci. Tato metoda se stále používá a byla využívána již v době kamenné. Jablka lze také sušit doma. Jedním z nejoblíbenějších způsobů sušení jablek je jejich umístění do dehydrátoru nebo sušení v troubě. Pro průmyslové sušení jablek, které jsou k dispozici v obchodech, se obvykle používají aerodynamické sušičky. Sušená jablka obvykle mají tvar plátků nebo chipsů. Tyto ovoce jsou také prodávány ve formě sušených kostek.

Sušená jablka a jejich vlastnosti

Většina sušených jablek si zachovává mnoho výživových složek a mikroprvků, které se nacházejí v čerstvém ovoci. Rozdíl je samozřejmě v chuti. Sušená jablka mají koncentrovanou, intenzivní, sladkou jablkovou chuť. Během sušení se významně snižuje obsah vitamínu C, který je zvláště citlivý na vzduch a teplo. Kromě vitamínu C v sušeném ovoci najdeme všechny hlavní vitamíny a mikroelementy, které se vyskytují také v čerstvých jablek. Z tohoto důvodu jsou jablkové chipsy a sušená jablka velmi zdravou svačinou a doporučují se k jídlu stejně jako čerstvá jablka. Protože sušená jablka neobsahují vodu, mnoho výživových složek je v koncentrovanější formě. Rozdíly v obsahu jednotlivých složek ukazuje následující tabulka.


Sušená jablka vs. čerstvá jablka – srovnání výživových hodnot

HodnotySušené jablkoČerstvé jablko
Porce100 g100 g
Kalorie24352
Vitamíny
Cholin17.6 mg3.4 mg
Kyselina listová0 mcg3 mcg
Niacin0.927 mg0.091 mg
Riboflavin0.159 mg0.026 mg
Thiamin0 mg0.017 mg
Vitamín A, RAE0 mcg3 mcg
Lutein + Zeaxanthin18 mcg29 mcg
Vitamín B60.125 mg0.041 mg
Vitamín C3.9 mg4.6 mg
Vitamín E0.53 mg0.18 mg
Vitamín K3 mcg2.2 mcg
Minerály
Vápník, Ca14 mg6 mg
Měď, Cu0.191 mg0.027 mg
Železo, Fe1.4 mg0.12 mg
Hořčík, Mg16 mg5 mg
Fosfor, P38 mg11 mg
Draslík, K450 mg107 mg
Selen, Se1.3 mcg0 mcg
Sodík, Na87 mg1 mg
Zinek, Zn0.2 mg0.04 mg
Tuky
Tuky0.32 g0.17 g
Sacharidy
Sacharidy65.89 g13.81 g
Vláknina8.7 g2.4 g
Cukry57.19 g10.39 g

Jablečné chips – proč je jíst?

Obsahují mnoho sacharidů

Zejména ve formě přirozeného ovocného cukru, tedy fruktózy s nízkým glykemickým indexem. Fruktóza také dodává hodně energie. Z tohoto důvodu jsou jablečné chipsy výbornou svačinou jak pro sportovce, tak pro diabetiky.

Jsou významným zdrojem vlákniny

Rozpustná a nerozpustná vláknina na jedné straně ovlivňuje správnou funkci střev a zlepšuje peristaltiku, na druhé straně výrazně potlačuje chuť k jídlu a pomáhá v regulaci váhy.

Obsahují vitamíny skupiny B

V sušených jablcích je také hodně vitamínů skupiny B, které pozitivně působí na hladinu hormonů, fungování mozku a dodávají energii. Patří sem pantothenová kyselina (vitamín B5) a pyridoxin (vitamín B6). První z nich podporuje proces zpracování energie z potravy a také se podílí na produkci hormonů. V 100g jablečných chipsů je asi 5% doporučeného denního příjmu tohoto vitamínu B5. Vitamín B6, jehož je v 100g asi 7% doporučeného denního příjmu, se podílí na metabolismu bílkovin a tvorbě neurotransmiterů, které pozitivně ovlivňují fungování mozku.

Obsahují mnoho polyfenolů

V jablcích je mnoho antioxidantů, včetně flavonoidů, které tvoří až 80% všech antioxidantů. Flavonoidy hrají velkou roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a některých nádorů. Pozitivně ovlivňují snížení špatného cholesterolu a chrání krevní cévy. Antioxidanty, které se uvolňují při konzumaci sušených jablek, pomáhají buňkám zvládat oxidační stres. Konzumací jablek podporujete buňky těla, které se tak lépe regenerují.

Bohaté na draslík, sodík a železo

V sušených jablcích je také hodně minerálů. Výhodou sušených jablek je, že množství těchto minerálů je v porovnání s čerstvými jablky mnohem koncentrovanější. K nejcennějším minerálním složkám v jablcích patří draslík, sodík a železo.

Draslík: V ½ sklenice sušených jablek je asi 4% denní potřeby draslíku. Je to jeden z minerálů, který je v těchto ovocích hojně zastoupen. Má zvláštní význam při regulaci krevního tlaku a také pozitivně ovlivňuje fungování našeho mozku a nervového systému.

Sodík: V 30 g sušených jablek je asi 135 mg sodíku, což představuje asi 6% doporučeného denního příjmu. Sodík je minerál, který pomáhá udržovat elektrolytickou rovnováhu v těle a také pozitivně ovlivňuje regulaci objemu a tlaku krve.

Železo: Sušená jablka také obsahují poměrně hodně železa. V závislosti na potřebách mohou tvořit od 3 do 8% doporučeného denního příjmu. Železo je především složka, která se podílí na tvorbě červených krvinek. Z tohoto důvodu by mělo být konzumováno osobami trpícími nedostatkem tohoto prvku.

V sušených jablcích jsou také v menším množství další složky a mikroelementy, jako je vápník, který má pozitivní vliv na naše kosti, provitamin A a vitamín E – známý jako vitamín mládí.

Všechno toto činí jablečné chipsy mimořádně cennou a zdravou svačinou, kterou bychom měli zařadit do své stravy. Konzumace jablek má pozitivní vliv nejen na trávicí a kardiovaskulární systém, ale také pomáhá regulovat váhu, podporuje proces hubnutí a zároveň dodává cennou energii.

Sušená jablka a hubnutí

Protože sušená jablka neobsahují tuk a současně jsou bohatým zdrojem vlákniny, mohou podporovat hubnutí. Je však třeba mít na paměti, že kromě svých nesporných výhod také sušená jablka obsahují poměrně hodně kalorií. V 100g je 243 kcal. Proto bychom je měli zařadit do stravy s mírou a neměli bychom se jimi přejídat.

Sušená jablka a jejich využití

Sušená jablka mají velmi univerzální využití v kuchyni: od tradičního snacku po ingredienci dezertů a také slaných jídel.

Nejčastěji jsou konzumovány samostatně, přímo z balení. Jsou velmi zdravým, křupavým a sladkým snackem. Sušená jablka, jak jsme již dříve zmínili, také dodávají hodně energie. Z tohoto důvodu jsou často používány jako součást müsli, ovoce směsi a doplněk k ranní ovesné kaši. Vzhledem k tomu, že jablečné chipsy a kousky sušených jablek jsou mimořádně sladké, jsou ideální jako složka všeho druhu ovocných dezertů a také jako doplněk k zmrzlině. Mohou být také zařazeny do různých druhů pečiva, jako jsou sušenky, muffiny nebo chléb. Sušená jablka mohou být také používána v hlavních chodech jako součást omáčky.

Možnosti jejich využití jsou prakticky neomezené a závisí na našich chuťových preferencích.

Jak skladovat sušená jablka?

Sušená jablka, podobně jako většina sušeného ovoce, by měla být skladována v těsně uzavřených nádobách, obvykle v chladném a suchém místě. Nejlepší je, když ovoce je uloženo v hermeticky uzavřeném kontejneru nebo odolném plastovém sáčku. Takto se jablka udrží čerstvá a vynikající chutě od 6 do 12 měsíců při pokojové teplotě. Pokud chcete uchovat čerstvost sušených jablek mnohem déle, pak je můžete zmrazit. Zmražená sušená jablka lze skladovat v lednici od 12 do 18 měsíců. Je však důležité mít na paměti, že pro tento druh mražení je nejlepší použít ovoce nejvyšší kvality.

Nejnovější články

Další články autora