Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz.
Prodejnu má v Praze v budově Obecního domu. Ale pozor, prodejna je ve druhém patře! Nikoliv v přízemí.
Abyste nezabloudili, použijte služební vchod (z ulice u Obecního domu) hned vedle výlohy Blanky Matragi a nechejte se vyvézt výtahem do druhého patra.
Za nízké ceny získáte zlato i v Brně, v ikonické cihlové budově Dornych, vedle Vaňkovky.
Právě nízká cena a vysoké skladové zásoby přivádí k tomuto tradičnímu prodejci investičního zlata a stříbra nové zájemce o bezpečné uložení finančních prostředků do drahých kovů.
Že jsou ceny zlatých cihel a zlatých mincí u tohoto prodejce skutečně nejnižší, se můžete přesvědčit na stránce investiční zlato. Ceník v euro je na stránce investičné zlato.
Přízemní cenou zlata se tento prodejce výrazně odlišuje od ostatních nabídek na trhu. Potvrzuje to i jeho umístění na prvním místě loňského srovnání finančních produktů v kategorii prodejců drahých kovů (soutěž pořádá server Finparáda společnosti Scott & Rose).
Všimli jste si, jak postupně roste cena zlata?
Mrkněte se na dostupné webové grafy ceny zlata. V posledních týdnech tento kov pěkně narůstá. Méně zkušení investoři si možná v tuto chvíli myslí, že není vhodný čas na nákup, když je konkrétní produkt „drahý“. Opak je pravdou. Ihned vám vysvětlíme, proč tomu tak je.
Zlato je totiž střednědobá až dlouhodobá investice – 10, 15, 20, ale klidně i 25 a více let. V takto dlouhém horizontu nehraje několik týdnů růstu absolutně žádnou roli. Z toho důvodu zapomeňte na absolutně zbytečné časování trhu. To se hodí spíše pro volatilní kryptoměny, případně některé akcie. Vy musíte myslet úplně jinak, a to dlouhodobě.
Pokud nemáte věšteckou kouli, není šance přesně odhadovat krátkodobé propady a růsty. Z toho důvodu přichází na scénu odlišná strategie, kterou uznávají konzervativní a zkušení investoři po celém světě – postupné přikupování v pravidelných intervalech.
To znamená, že například každý měsíc po obdržení výplaty/mzdy přikoupíte malý zlatý slitek dle svých možností. Někdo nakoupí dvanáctkrát do roka, jiný šestkrát, zatímco někteří klidně „jen“ třikrát. Každé množství se vyplatí. Takový postup dodržujte po předem určený časových horizont. Díky tomu se vyhnete problémům spojeným s časováním trhu a zajistíte si nejlepší poměr výdělku/rizika.
Fyzické zlato je bezpečí
V dnešní době si lze koupit zlato v mnoha podobách – fyzicky jako slitky, virtuálně, jako akcie zlatých dolů, případně jako nevýhodné bankovní spoření do zlata.
Pokud si chcete dopřát nejvíce benefitů a bezpečí, určitě se zaměřte primárně na fyzické zlato. To budete mít schované v trezoru, takže vás o něj nikdo nepřipraví. A to ani v situaci, kdy by z nějakého záhadného důvodu vypadl internet.
Jaká je největší výhoda zlata jako uchovatele hodnoty? Na chvíli zapomeňme na zhodnocení a zaměřme se spíše na jeho chování v různých časových obdobích.
V časech ekonomické pohody cena žlutého kovu pomalu roste a většinou lehce překonává inflaci. Jeho největší síla se však plně projeví v období krize (válka, pandemie, vysoká inflace, recese a podobně). V daný okamžik padají akcie, kryptoměny, dluhopisy a podobné příležitosti klidně až o 50 %. Zlato se chová přesně opačně – začne prudce nabývat na hodnotě.
Z toho důvodu je považováno za jednu z nejbezpečnějších forem zhodnocení na světě. Funguje jako šikovné vyvážení zbytku portfolia. Kdybyste se ocitli v opravdových potížích, prostě prodáte zlaté slitky a budete v klidu.
Přední odborníci tvrdí, že tento kov by měl tvořit minimálně 5–10 % portfolia pro dynamičtější investory. Konzervativnější jedinci by se měli zaměřit alespoň na 20 %. Ve výsledku však záleží jen na vás a vašich preferencích. Každý jsme jiný.
Porovnávejte nabídky obchodníků
My Češi si musíme dávat při nákupu zlata pořádný pozor. Žádná česká mincovna totiž zlaté slitky ani cihličky nevyrábí. Všechny podobné produkty se k nám dováží ze Švýcarska, Německa a dalších zemí.
Pokud se něco musí dovážet, logicky to pak stojí o něco více, než kdybyste dané zboží pořídili přímo u zdroje. A zde přichází na scénu absolutně odlišné marže jednotlivých tuzemských obchodníků.
Příkladem je nejběžnější gramový slitek ze švýcarské rafinérie Argor-Heraeus. Ten u jednoho obchodníka pořídíte za 1 900 Kč, zatímco u dalšího za 2 300, a někde dokonce i za 2 500. Nyní si představte, jaký je asi rozdíl u těžších a dražších kusů.
Budete-li po dobu třeba dvaceti let neustále utrácet více, zbytečně vyhodíte z okna klidně i částku přes sto tisíc korun. Přesně proto pečlivě porovnávejte nabídky obchodníků a věřte jen těm, kteří si nenastavují nesmyslně velké marže. Tak dáte svým investicím smysl.